تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   

  به روایت بولتن خبری آبان ماه معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی( +) لایحه نظام صنفی در کمیسیون اقتصادی مجلس در دست بررسی قرار دارد. در بند 55 گزارش شور اول کمیسیون اقتصادی درخصوص لایحه مذکور که جایگزین ماده 92 قانون فعلی گردیده، پیش بینی شده «سازمان تأمین اجتماعی


  فقط در صورت شکایت کتبی هریک از کارکنان که مدعی اشتغال در کارگاههای صنفی می­باشند می­تواند به گزارشهای بازرسی یا مندرجات دفاتر فرد صنفی استناد و حق بیمه را مطالبه نماید» همچنین در تبصره این ماده مدت شکایت به تأمین اجتماعی و ادارات کار بابت احراز سوابق بیمه ای برای کارگر حداکثر 3 ماه تعیین شده است. این ماده و تبصره آن مغایریت­های متعدد با برخی قوانین جهانی و داخلی دارد که بشرح ذیل به آن اشاره می­گردد.

  1-اصل 29 قانون اساسی که برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، پیری ، از کارافتادگی، بی ­سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی ودرمانی و مراقبتهای پزشکی به صورت بیمه و غیره را حق همگانی می­داند.

  2- بند یک ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر« هرانسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه فرد و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک ،پوشاک، مسکن، مراقبتهای پزشکی و خدمات ضروری است و همچنین حق دارد که در مواقع بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهر­مند گردد.

  3- بند6-3 اساسنامه بین المللی قانون کار: گسترش مقررات تأمین اجتماعی به منظور تضمین درآمد و تأمین مراقبت­های کامل پزشکی برای همه کسانی که به این حمایت نیازمندند.

  4- سند چشم انداز 20 ساله: جامعه ایرانی باید برخوردار از سلامت،رفاه ،امنیت غذائی، تأمین اجتماعی و ... باشد.

  5- قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی:

  ماده 1- برقراری نظام تأمین اجتماعی در جهت ایجاد انسجام کلان سیاست های رفاهی به منظور توسعه عدالت اجتماعی و حمایت از همه افراد کشور در برابر رویدادهای اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و پیامدهای آن.

  ماده9- سیاست فراگیری: که براساس آن خدمات نظام تأمین اجتماعی باید برای کلیه آحاد ملت تأمین و تضمین شود.

  علاوه بر موارد ذکر شده، باستناد ماده 39 و 47 قانون تأمین اجتماعی پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما و  همچنین بازرسی از این کارگاهها و بررسی مدارک کارفرما پیش بینی گردیده، حال چنانچه برای گروهی از مشمولین شرایط دیگری به سود کارفرما پیش بینی گردد بطور قطع مورد اعتراض سایر کارفرمایان خواهد بود و اصولاً تفاوت کارفرمای صنفی با سایر کارفرمایان چیست که باید از امتیازات ویژه­ ای برخوردار گردد؟!

  کارگران کارگاههای صنفی از نظر حمایت های  قانون کار و تأمین اجتماعی در حال حاضر نیز با مشکلات متعددی نسبت به سایر شاغلین روبرو می­باشند. از جمله اخراج آنان به سادگی صورت می­گیرد و اصولاً مراجع حل اختلاف قانون کار از صدور رای بابت بازگشت بکار آنان منع شده ­اند، از حداقل و یا حتی کمتر از حداقل دستمزد برخوردارند، از بسیاری مزایای طبقه بندی مشاغل محرومند از طرفی بدلیل عدم وجود مدارک مستند قانونی از جمله دفاتر قانونی در واحدهای صنفی صرفاً در صورت مراجعه بازرس تأمین اجتماعی و رویت کارگر می­توانند مشمول تأمین اجتماعی قرار گیرند، که اغلب پس از رویت آنان توسط بازرسین تأمین اجتماعی اخراج می‌گردند. بنابراین در شرایط فعلی اشتغال کدام کارگر صنفی شهامت دارد از کارفرمای خود آن هم بصورت کتبی شکایت نماید آیا این امر به منزله اخراج وی نخواهد بود؟ تصویب این طرح به منزله اختیار کارفرما در بیمه کارگر است خصوصاً اینکه بسیاری از این کارگران دارای سوابق قبلی بوده و به امید استفاده از این سوابق در بدترین شرایط و با کمترین حقوق کار می­کنند به امید اینکه در زمان پیری و یا از کارافتادگی از منافع آن بهره­مند شوند و یا در صورت  فوت خانواده آنها دارای تأمین باشند. در تبصره این ماده نیز مهلت ارائه شکایت پس از خروج از کارگاه سه ماه پیش بینی گردیده است. این تبصره نیز با توجه شرایط بازار کار و طولانی شدن مدت تسویه حساب کارگر و کارفرما بسیار اندک است. خصوصاٌ این که برخی کارفرمایان در زمان استخدام افراد از آنان ضمانتهائی مانند چک، سفته و ... دریافت می­نمایند و کارگر نیز برای بدست آوردن شغل ناچار به انجام این امر می­گردد. حال چنانچه در زمان ترک کار کارفرما بمدت 3 ماه از استرداد ضمانت کارگر خودداری نماید عملاً مهلت تعیین شده منقضی و دست کارگر از هر اقدامی کوتاه خواهد ماند. برخی کارفرمایان نیز با اصرار کارگر به بیمه شدن حق بیمه سهم کارفرمائی را از حقوق کارگر کسر نموده و با اخذ رسید ماهیانه بابت دریافت کلیه مزایا، عملاً طرح هرگونه ادعائی از سوی کارگر سلب می­گردد.

  با توجه به مراتب فوق باید تصدیق کرد که تصویب این ماده موجب تضییع حقوق کارگران واحدهای صنفی که از محروم ترین و آسیب پذیرترین قشر کارگران و جامعه هستند خواهد شد. بدیهی است در صورتیکه کارفرمایان به مطالبه حق بیمه کارگران توسط تأمین اجتماعی فراتر از قانون اعتراض دارند می­توانند این موضوع را در نشست با مسئولین این سازمان مطرح نموده و مشکلات اجرائی را با مشارکت مجامع صنفی برطرف نمود، در صورتیکه این ماده بطور کلی صورت مسئله را پاک نموده است لذا متن پیشنهادی این سازمان در درجه اول ثابت ماندن ماده 92 قانون قبلی نظام صنفی و یا اصلاح متن بشرح زیر است:«سازمان تأمین اجتماعی در مواردیکه نام افرادی را مازاد بر لیست کارفرما در بازرسی ثبت نماید مکلف است گزارش بازرسی را به کارفرما ابلاغ و در صورت اعتراض کارفرما به محتویات بازرسی موضوع را مجدد بررسی و در صورت صحت ادعای کارفرما و یا مطرح نبودن ادعا و شکایت توسط فرد یا افراد نسبت به حذف نام افراد مورد نظر اقدام نماید. مدت ادعای افراد بابت اشتغال در کارگاه در مراجع حل اختلاف قانون کار و سازمان تأمین اجتماعی حداکثر 6 ماه خواهد بود.»  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها