تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام. این جمعه پاسخ به سوالات رسیده هفته کمی با تاخیر انجام شد و دلیل آن هم چیزی نبود جز اینکه برای شرکت در انتخابات در یک صف طولانی از شما مردم قهرمان حضور داشتم. لازم میدانم به سهم خودم از این حضور حماسی و غرور آفرین شما تشکر و قدردانی نمایم.
  از پاسخگویی به سوالات هموطنان خوشحال می شوم اما باز هم توصیه دارم به عناوین درج شده در مطالب قبلی و قسمت پایین صفحه سمت راست نظری بیندازید؛ شاید جواب را پیدا کنید.
  مجددا تاکید می کنم این پاسخ ها در حد بضاعت تجربه و کاری بنده حقیر است( اگر پاسخ کاملی نگرفته اید بگذارید به حساب کم تجربگی بنده!)

  س: سلام.من در یكی از شعب تامین اجتماعی سابقه پرداخت حق بیمه دارم.از 85تا كنون بصورت مرتب.كارمند رسمی نیروگاه هستم.ضمنا تمام پرداختها روی سایت سوابق قابل رئویت میباشد.ولی شعبه 6ماه قبل طی مراجعه حضوری بنده اعلام كرد پرونده شما مفقود شده.من به سازمان نظارت و بازرسی كل كشور شكوائیه دادم خیلی زود مامور بررسی معلوم شد و جوابیه شعبه هم حاكی از وجود پرونده در شعبه بود.ولی چند روز پیش مراجعه كردم پرونده را به من نشان ندادندو گفتند پرونده مورد دارد و دستكاری شده.در صورتیكه اصلا پرونده به بیمه شونده تحویل نمیشه و فقط حق بیمه مرتب توسط شركت پرداخت میشه كه اونها هم دسترسی به پرونده ندارند.(حتی اگر هم نشان میدادند من نمیتوانم تشخیص بدهم اصلی است یا ساختگی و ناقص)دو تا سوال دارم:1-اگر پرونده مفقود شده باشد ایا من به حقم میرسم یا اینكه پایمال شده2:محتوای این پرونده سابقه فنی چیه؟
  ج: پرونده فنی یعنی پرونده شخصی شما در تامین اجتماعی. مانند پرونده یک دانش آموز در مدرسه!! در هر صورت شما به حقوق خود خواهید رسید و چنانچه شعبه مربوطه از تکالیف خود قصور نموده باشد، خود باید پاسخگو باشد.

  س:من 19 سال سابقه کار وپرداخت بیمه تامین اجتماعی دارم وسنم 40 سال است درصورتی که بخواهم پیش از موعد بازنشست شوم چه کار باید بکنم کارمند استانداری هستم با مدرک لیسانس آیا می توانم با سابقه 20 سال تقاضا کنم ؟
  ج: مدرک تحصیلی در (سن) بازنشستگی موثر نیست. به پاسخ سوال اول هفته گذشته دقت بنمائید (+)

  س: باسلام:اینجانب نزدیک به 24 سال در شغل انبارداری سابقه دارم درخواست استفاده از مزایای مشاغل سخت وزیان آورنموده ام آیا باتوجه به اینکه موضوع توسط کمیسیونهای اداره کل کار تایید شده وجهت اقدامات بعدی به شعب بیمه ارجاع شده شعب میتواند رای کمیسیون هارا مردود کند یا نه مثلا" بگوید شغل انبارداری سخت وزیان اورنمی باشد؟
  ج: تعیین سخت وزیان آور بودن یا نبودن شغل به عهده شعبه تامین اجتماعی نیست و لذا در این زمینه اظهار نظر نمی کند!

  س: با سلام. من مدت 13 ماه در یک شرکت بدون بیمه کار کردم که بعد از شکایت و طی مراحل قانونی کارفرما موظف به پرداخت خسارت به اداره بیمه و منظور شدن 13 ماه در سوابق کاری اینجانب شد.آیامن باید تا پرداخت وجه از طرف کارفرما برای محسوب شدن تعدادماه مورد تائید دادگاه به سنوات کاری خود منتظر بمانم یا با استعلام از بیمه سنوات کامل دریافت میکنم؟
  ج: شما از طریق ماده 148 قانون کار اقدام به اخذ رای نمودید و طبق بخشنامه جاری سازمان تامین اجتماعی، پس از ابلاغ رای قطعی هیئت مربوطه به کارفرما از طریق اجرای احکام دادگستری؛ کارفرما موظف است به شعبه مراجعه نموده و اقدام به تکمیل فرم شماره 2 نماید. بعد از این مرحله تامین اجتماعی حق بیمه ایام مربوطه را محاسبه و به کارفرما اعلام می نماید و باقی مراحل را طبق روال بدهی های دیگر انجام می دهد. طبق قانون پس از قطعیت یا وصول بدهی؛ باید سابقه مورد نظر ایجاد شود، اما شعب غالبا پس از وصول بدهی اقدام به ایجاد سابقه می نمایند. در هر صورت حق شما محفوظ است و تنها ممکن است کمی با تاخیر به حقوق خود دست یابید.

  س: سلام.یه سوال داشتم.من بیکارشدم دارم واسه بیمه بیکاری اقدام میکنم.ازطرفی رتبه پیمانکاری دارم و یکی ازآشنایان بهم پیشنهاد داده ازکارتم پروژه بگیره وپولی بهم بده(2میلیون)من بهش گفتم ممکنه برام مشکلی پیش بیاد و اسمم بهعنوان کارفرما زد شه.اینم بگم دارم بهش نامه میدم معرفینامه.حالا نمیدونم اون کارفرمامحسوب میشه یامن؟آیا بااینکه تو لیست بیمه پزوژه اسمم ردنشه منو بیمه بعنوان کارفرما میشناسه؟آشنامون میگه اگه لیستت ردنشه مشکلی نداره!آیا درقبال این 2میلیون ممکنه بیمم قطع شه؟مرسی
  ج: "بیکار" یعنی کسی که کاری ندارد. اینطور که معلوم است آشنای شما قرار است بنام شما پیمانکاری انجام دهد و لذا شما بیکار نمی باشید( طبق تعریف) و بدیهی است در صورتی که کاشف بعمل آید شما بصورت من غیر حق از مقرری بیمه بیکاری استفاده نموده اید؛ ضمن حذف سوابق بیمه بیکاری، محکوم به پرداخت کل وجوه دریافتی نیز می شوید.

  س: باسلام. من کارفرمای یک شرکت پیمانکاری حراست هستم.در قراردادهایی که اینجانب با واگزارنده داشته ام واگزارنده هر ماه مبلغی رابه حساب سازمان تامین اجتماعی واریز میکر که همیشه این مبلغ خیلی بیشترازکل حق بیمه ای بوده که بایدماهیانه به سازمان پرداخت می شده است.لطف کنید من را در مورد نحوه دریافت این مابه تفاوت از تامین اجتماعی راهنمایی کنید ؟باتشکر
  ج: مبلغ حق بیمه پیمانکاری به دو مورد بستگی دارد: یکی به میزان لیست ارسالی و حق بیمه مربوط به کل لیست های ارسال شده در طول دوره قرارداد؛ دوم به مبلغ کل ناخالص کار کرد. با توجه نوع قرارداد شما(نگهبانی) لذا طبق مورد دوم حق بیمه شما به ماخذ 15 درصد و یکنهم از همین 15 درصد محاسبه می شود! حال اگر حق بیمه لیستهای شما بیشتر باشد؛ تفاوت آن از شما اخذ می شود . اما اینگونه نیست که اگر جمع حق بیمه لیستهای شما از این ماخذ کمتر باشد؛ سازمان وجهی را به شما مسترد نماید. پس بهترین کار این است که شما طبق ماخذ( نه کمتر از آن و نه بیشتر از آن) اقدام به ارسال لیست حق بیمه بنمائید.

  س: سلام وقت عالی بخیر میخواستم ببینم به چه طریقی میتونم شماره بیمه فردی رو پیدا كنم؟
  ج: دلیل اینکه قصد چنین کاری را دارید؛ ننوشته اید. شماره بیمه مثل شماره ملی موضوعی شخصی است. حالا دلیلش را بگوئید، شاید بتوانم راهنمائی کامل تری ارائه کنم.

  س: برای گرفتن بن کارگری بیمه تامین اجتماعی باید به کجا مراجعه کنم؟
  ج: این موضوعات را از ادارات کار مربوطه پیگیری بنمائید.


  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها