تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  چند نکته: اولا : سوالات را کامل بنویسید! یکی از دوستان عنوان سوال را نوشته و در متن نوشته است"توضیح دهید" !! ثانیا: حقوق بازنشستگی به نوع بیمه {اختیاری، اجباری، مشاغل آزاد و ...} مربوط نمی شود! به میزان دستمزد وابسته است، آنهم دوسال آخر! (البته اگر جهش داشته باشد؛ فرمول محاسبه تغییر می کند). ثالثا: در خصوص استفساریه جدید مشاغل سخت و زیان آور ونیز اشتغال افراد از کار افتاده جزئی و سابقه حضور در جبهه؛ موضوع را پیگیری و در یک مطلب مجزا به آن خواهم پرداخت.  س: میخواستم بدونم در صورتی که شرکتی برای نام کارگر خود را در لیست بیمه ذکر نکرده باشد. اگر کارگر برای احیا بیمه خود از آن شرکت شکایت نمایید. چه روندی برای آن احیا سابقه بیمه باید دنبال شود و همچنین برا آن شرکت چه مشکلاتی پدیدار خواهد شد؟
  ج: جهت شکایت به اداره کار مراجعه می شود. در صورت اثبات ادعا، هیئت تشخیص وفق مواد قانونی (ماده 148 قانون کار) رای صادر می نماید که در صورت عدم اعتراض طرفین دعوا؛ ظرف مدت 15 روز از تاریخ ابلاغ قطعی می شود. رای قطعی توسط واحد اجرای احکام دادگستری به کارفرما ابلاغ می گردد و کارفرما جهت تکمیل فرم شماره 2 (تعهد پرداخت حق بیمه) به شعبه مراجعه می نماید؛ شعبه نیز بدهی مربوط به مدت سابقه را محاسبه و به کارفرما اعلام می نماید و پس از پرداخت بدهی سابقه ایجاد میگردد. اتفاق خاص دیگری نمی افتد.

  س:سلام من قرار در یک مغازه به عنوان کارگر مشغول به کار شوم چون دانشجو هستم نمیتوانم تمام وقت به سر کار بروم به خاطر همین با یکی از دوستانم هماهنگ کردم که 3 روز در هفته من بروم و3 روز دیگر او برود حال میخواستم بدانم اگر من بیمه کاری شوم در حالی که نیمه وقت کار میکنم ودوستم نشود از لحظ قوانین بیمه به مشکلی نمیخورم واز لحاظ شرعی درست هست یا نه؟چون اگر با قوانین بیمه مغایرت داشته باشد جایز نیست .
  ج: جواب شما در سوال هست! هر کسی که در ازای کاری دستمزد دریافت می کند؛ مشمول قوانین بیمه است. بیمه به عنوان یک حق برای کارگر وضع شده که البته در مورد مطروحه این حق اجباری نیز هست.

  س: سلام.من مهندس عمران هستم تقریبا 5 سال سابقه بیمه دارم. در کارگاه قبلی حدود 1 میلیون و 200 هزار تومن برام دستمزد رد می کردن. درکارگاه جدیدم حدود 650 هزار تومن دارن رد می کنند. سوال اولم اینه که رد کردن بیمه با دستمزد بالا در سالهای اول رد کردن حق بیمه چه مزایایی داره؟؟ دوم اینکه قانونی برای اعتراض به این موضوع که دستمزدمو کم رد می کنند هست؟؟ (توضیح اینکه حقوق دریافتیم حدود 3 تومنه)
  ج: اول اینکه وضعتون خوبه ها! گذشته از مطایبه، بهتر آن است که همواره دستمزد واقعی شما در لیست منظور شود. کارفرما احتمالا برای کمتر پرداختن بیمه آن را کمتر اعلام می کند. شما با ارائه اسناد و مدارک (حکم حقوقی و فیش یا قرارداد) می توانید به شعبه مراجعه و تقاضای بررسی بدهید. اینکه چرا دستمزد واقعی بهتر است باید بگویم که ممکن است شخص بیمه شده در سالهای ابتدایی بیمه پردازی به عنوان مثال دچار ازکارافتادگی شود. مبنای محاسبه مستمری وی همان حقوق اعلام شده در لیست است! پس اگر دستمزد را به بهانه اینکه " دوسال آخر بیمه پردازی مهم است" واقعی اعلام نشود؛ ضررهای اینچنینی هم دارد.


  س: باسلام .پدر اینجانب به دلیل اعتیاد وکاهلی سابقه بیمه ای ندارد ودرطول عمر بنده به کرات اقدام به ترک منزل نموده است،هم اکنون نیزدر حدود یکسال می باشد که که منزل را ترک کرده.از آنجایی که خانواده بنده درشهرومحل سکونتمان به عنوان افراد فرهنگی ومذهبی شناخته شده اند امکان اینکه نام وی را به عنوان گمشده اعلام کنیم،نداریم.متأسفانه مادر م به دلیل فشار عصبی وکهولت سن دچار بیماری می باشد.ازآنجایی که بنده کارمندم در تأمین مخارج درمان ایشان عاجز هستم آیا راهی وجود دارد که بنده ایشان را تحت تکفل خود دربیاورم تا بوسیله بیمه تکمیلی شرمنده مادرم نشوم؟ممنون از حوصله ای که به خرج دادین.
  ج: شرایط تحت تکفل در این (+) مطلب آمده است. پدرومادر بیمه شده در صورتی كه: 1_ تحت تكفل او باشد 2_ سن مادر از 55 سال بیشتر باشد و یا اینكه به تشخیص كمیسیون پزشكی از كارافتاده كلی باشند 3_ در هر صورت مستمری بگیر نباشد.البته بازرس فنی شعبه تحقیقات محلی را در صورت درخواست بیمه شده انجام می دهد. بر خدا توکل کنید.


  س:من 3ماه آخر 1389شروع بیمه حرف ومشاغل آزاد بوده است و حق بیمه را برای خودم و همسرم و 1دختر 12ساله ام پرداخت کرده ام و دفتر چه خدمات درمانی دریافت کرده ام .اما به دلیل مشکلات سال 1390تا کنون که1392/4/11 می باشد تمدید نکرده ام و حال برای تمدید و پرداخت بدهی عقب افتاده که این مدت هم جزو سابقه محسوب شود چه می توانم بکنم ؟
  ج: شما در این مدت تنها همان سه ماه  سابقه را دارید و قراردادتان لغو شده و باید برای عقد قرارداد مجدد به شعبه مراجعه نمائید.{نه بدهی دارید و نه سابقه بیشتر از پرداختی}

  س:با سلام بنده 25 درصد از کار افتاده شده ام بیماری ناشی از کار از ریه و دیسک کمر دارم اولا بیماری ناشی از کار درصد نمی دهد بیمه که با 25 درصد جمع شود؟دوما بنده با این کاهش توانایی هیچ کجا بنده را به کار نمی گیرد می خواهم شکایت و برگشت به کارم را بگیرم چگونه می شود ؟ثانیا اگر قانون کمک نکند آیا سنواتم را 2 ماه می توانم بگیرم با 25 درصد ار کار افتادگی که دادگاه ناشی کار اعلام کرده طبق قانون کار ماده ؟32
  ج: سوال را درست مطرح ننموده اید.  بعد از تعیین 25 درصد(حادثه ناشی از کار) شما حق دارید مبلغ غرامت نقص عضو مقطوع را از شعبه درخواست نمائید. در صورتی که مشغول به کار شوید به ادامه بیمه پردازی اقدام کنید.

  س: با سلام و خسته نباشید .پدر من متولد سال 21 بوده و از نظر قانونی بایستی در سال 81 بازنشسته میشد ولیکن تامین اجتماعی ایشان را فاقد سابقه کافی اعلام کرد و درخواست رسمی ما در سال 84 ورد پذیرش واقع نشد و ایشان فاقد سابقه تشخیص داده شدند . در سال 90 با اینترنتی شدن سوابق اداره تامین اجتماعی ایشان را دارای 11 سال سابقه ( مربوط به مابین سالهای 46-58)تشخیص داد و با توجه به اینکه در سال 81 قانون 60 سال ،10 سال سابقه فرد را بازنشسته میکرد پدرم بازنشسته شد .حال سوال من این است که چگونه میتوان معوقات پرداخت نشده ایشان مابین سالهای 81 تا 90 را دریافت کرد . و آیا میشود پیگیری کرد و قانونی مببنی بر پرداخت معوقات وجود دارد.لطفا من را یاری کنید؟
  ج: به نظرم بتوانید با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری و اخذ رای؛ معوقات را دریافت کنید.


  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها