تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام. فرارسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک عرض نموده و آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه داران این ماه شریف را دارم.
  در خصوص قانون جدید حمایت از حقوق خانواده {مستمری زوجه بیمه شده متوفی} موضوع را بررسی و پاسخ می دهم.
  پاسخ سوالاتی از هفته گذشته: 1. افرادی که از کار افتاده جزئی می شوند و مستمری دریافت می نمایند، همانند سایر بیمه شدگان باید به بیمه پردازی ادامه دهند تا به شرایط بازنشستگی برسند و البته در محاسبات دستمزد بازنشستگی{مستمری} مبلغ از کارافتادگی نیز منظور می شود. 2. دستورالعمل استفساریه جدید مشاغل سخت و زیان آور هنوز ابلاغ نگردیده است. لذا در صورت ابلاغ؛ اطلاعات جدید ارائه می گردد.

  س: با سلام .من به صورت بخش خصوصی در اداره دولتی مشغول به کار می باشم و فرزند زیر 7 سال دارم می خواستم ببینم اگه فرزندم رو مهد بذارم هزینه مهد مثل کارکنان رسمی شامل من میشه یا نه ؟
  ج: هزینه مهد توسط اداره شما پرداخت می شود و نه توسط تامین اجتماعی!

  س: سلام.من حدود 10 سال پیش جایی مشغول کار شدم و برای من 2 ماه حق بیمه پرداخت شده ، سوال من این است که من میتوانم حق بیمه این 10 سال را یکجا پرداخت کنم حالا چه به صورت مشاغل ازاد یا اختیاری . سوال دیگر من این است که اگر من با حداقل حقوق بیمه شوم می توانم چند سال اخر را با حداگثر حقوق حق بیمه پرداخت کنم و مستمری حداکثر حقوق را در بازنشستگی دریافت کنم
  ج: با مشاغل آزاد و اختیاری نمی شود سابقه گذشته را پرداخت نمود! در صورت امکان شاید بتوانید با مراجعه به اداره کار و اخذ رای موضوع ماده 148 قانون کار به احیای سابقه اقدام کنید. در صورت جهش دستمزدی در سال های آخر بیمه پردازی مبلغ مستمری شما کاهش خواهد یافت. بهتر است از اکنون با دستمزد متناسب بیمه پردازی کنید و بصورت پلکانی آن را افزایش دهید.

  س: با سلام لطقا" بفرمایید اقزایش صد در صدی حق بیمه مذکور در سال چاری بر جه مبنایی بوده است؟
  ج: توضیح ندادید که چه نوع بیمه ای را میفرمائید؟ احتمالا شما جزو بیمه شدگان ماده80/103 بوده باشید. به هر حال توضیح بیشتر پاسخ کامل تری در پی خواهد داشت.

  س: با سلام و عرض خسته نباشید.من کارمند رسمی دانشگاه هستم و می خواهم از مرخصی زایمان استفاده کنم. قبلا غرامت دوران بارداری کارمند رسمی توسط محل خدمت پرداخت می شد ولی شنیده ام که قانون جدیدی وضع شده و برای این کارمندان نیز از طرف تامین اجتماعی پرداخت می شود. ایا چنین است؟ باز موارد دیگری هم شنیده ام که اگر یک ماه اخر بارداری از استعلاجی بیش از سه روز استفاده کنم غرامت توسط تامین اجتماعی و اگر کمتر از سه روز باشد توسط محل خدمت پرداخت می شود. کدام صحیح است؟ لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.
  ج: در اینخصوص در اینجا توضیح داده ام(+) البته در صورتی که سازمان مربوطه به بیمه شده در این ایام حقوق پرداخت نماید پرداخت غرامت منتفی است. در خصوص قسمت دوم جواب منفی است. در صورتی که به موارد جدیدی رسیدم؛ آن را در مطالب بعدی اعلام می کنم.

  س: سلام،من سی سال سابقه کار دارم،دو سال سربازیم سهم بیمه رو پرداخت کردم و مجموعا 32 سال سابقه دارم. حقوق بازنشستگی من بر حسب چه سال هایی محاسبه خواهد شد.
  ج: بر اساس دو سال آخر بیمه پردازی بابت اشتغال.

  س:اگرگواهی انحصاروراثت پس از برقراری حقوق بیمه مستمری بازماندگان پس از تاریخ وصل مستمری ظرف مت 9 ماه برده نشود آیا بیمه میتواند مستمری را قطع کند؟
  ج: بله (+) آخرین خط! البته بعد از ارائه مجددا برقرار میگردد.

  س: با سلام. پدر من تو این هفته کارهای بازنشستکیش تقریبا تموم شد. 28 سال کارگری و این 2 سال آخر خودش کارفرما شده بود . امروز که برای کارهای کاغذبازی رفته بود بهش گفتن حقوقت دوروبر 480000 تومانه و خود پدرم روی کاغذ مربوطه چهارصد و خورده ای را دیده بوده !!میخواستم بدونم که آیا اشتباه گفتن ، اصلا همچین چیزی ممکنه بعد از 30 سال بدبختی و ... فقط 480 تومان؟؟!!! شغلش هم نجاریه(چون من شنیده بودم باید حدودای 1000000 و بالاتر بگیره)آیا باید اعتراض کنیم اگه آره کجا و چجوری ؟؟
  ج: مستمری بازنشستگی براساس میانگین دستمزد دو سال آخر محاسبه می شود. یعنی تقریبا همان دستمزد 24 ماه آخر تقسیم بر 24(+). شاید ایشان ماهانه حقوق بالایی میگرفته است اما در خصوص شغل نجاری و مشابه آن دستمزد افراد بصورت مقطوع محاسبه می شود. یعنی اگر الان کسی کارگر ساده یا وردست یا استادکار یا درب و پنجره ساز باشد دستمزدش معین است و بر اساس همین دستمزد هم لیست بیمه برایش ارسال می شود و پول بیمه پرداخت می کند. کارفرما  بالاترین رده دستمزدی را داراست که مبلغ آن برای امسال هم به یک میلیون نرسیده است تا چه برسد به اینکه میانگین 24 ماه گذشته بشود یک میلیون! می توانید با مراجعه به واحد درآمد شعبه و اخذ دستمزد مقطوع نجاری برای امسال و سال های قبل ؛ خودتان میانگین دستمزد کارفرما را محاسبه کنید.

  س: کارمندقراردادی علوم پزشکی هستم آیا با 42 سال سن و 20 سال سابقه با بیمه تامین اجتماعی(پرداخت 27%)می توانم با 20روز حقوق درخواست بازنشستگی کنم؟
  ج: خانم ها با این شرایط می توانند بازنشسته شوند.

  س: با سلام .با توجه به اینکه در ماده 38شرکتهای دولتی،شهرداریها و ....را نام برده آیا شرکتهای خصوصی موظف به رعایت ماده 38 هستند؟
  ج: بله. در صورت عدم اجرای مفاد ماده 38 ؛ در محاسبات حسابرسی تامین اجتماعی بدهی مربوطه ایجاد و مطالبه می شود.

  س: سلام آیا بیماری طاسی منطقه ای كه متخصصین انرا ناشی از استرس می دانند می تواند باعت گرفتن بیمه بیكاری شود یا خیر ؟
  ج: مقرری بیمه بیکاری بابت بیکاری خارج از میل و اراده شخص و در صورت دارا بودن شرایط پرداخت می شود. شاید منظورتان غرامت دستمزد ایام بیماری بوده است که آن بستگی به گواهی پزشک معتمد و شورای پزشکی{با توجه به مدت} دارد.

  س:‌سلام اینجانب درحال استفاده ازبیمه بیکاری میباشم وحدود10 ماه دیگرسی سال سابقه کارم تمام میشود ومیتوانم بازنشسته شوم سوال اول اینکه ایا10 ماه دیگربیمه بیکاریم خودبخودقطع خواهدشد سوال دوم ایابعدازسی سال سابقه کارمیتوانم به کارادامه دهم تاسی وپنج سال کارکنم وباسی وپنج روزحقوق بازنشسته شوم ؟
  ج: خود به خود قطع می شود. بازنشسته می شوید.

  س: سلام . من در کارگاهی سابقه 2سال کار دارم(از برج6 سال 90 تابرج 4 سال 92) کارگاه اول برج 4 تعطیل شده و به ما هم برگه عدم نیاز دادن. البته در این مدت ماه بهمن پارسال ( 1ماه )برای من بیمه رد نشده ولی قبل و بعدش در اون کارگاه بیمه برام رد شده. آیا من میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟
  ج: بله می توانید.

  س: باسلام ... مدت سابقه پرداخت حق بیمه معتبر اینجانب 207 ماه و 24 روز تا خرداد 89 می باشد و از خرداد 89 تا خرداد 92 از بیمه بیکاری به مدت 36 ماه استفاده نمودم ... حقوق پرداختی اینجانب طی دو سال کارکردم به میزان 500 هزار تومان بوده و حال با توجه به اینکه 43 سال سن دارم و مدت ایام بیکاری نیز پایان یافته آیا میتوانم تقاضای بازنشستگی دهم یا خیر ؟ اگر پاسخ مثبت است میزان حقوق بازنشستگی نیز چقدر خواهد بود ؟
  ج: زنان بیمه شده با 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه و 42 سال سن ، مشروط بر اینكه به هنگام ارائه درخواست بازنشستگی یا ترك كار در كارگاههای مشمول قانون كار اشتغال داشته باشند ،میتوانند متقاضی بهره مندی ازمزایای بازنشستگی شوند. در خصوص موضوع بیمه بیکاری پیگیر موضوع شده و پاسخ را به روز می کنم.  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها