تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام با گرامیداشت روز وفات حضرت خدیجه کبری و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات بازدید کنندگان گرامی. نکاتی را در ابتدای این مطلب اعلام میدارم:
  در خصوص سنوات( و مسائل غیر تامین اجتماعی) بنده اطلاعی ندارم. لطفا موضوع را از طریق همکاران ادارات کار پیگیری نمائید.
  وضعیت بازنشستگی با 60 سال سن و ده سال سابقه برای سال92 نامشخص است{ در قانون بودجه بند مربوطه را ندیده ام} در صورتی که اطلاع دقیقی کسب نمودم این مطلب را انعکاس خواهم داد.
  پاسخگویی به سوالات هموطنان، مسرت بخش است اما باز هم توصیه دارم به عناوین درج شده در مطالب قبلی و قسمت پایین صفحه سمت راست نظری بیندازید؛ در صورتی که پاسخ سوال را نیافتید، آن را در قسمت سوالات درج نمائید. تاکید می کنم این پاسخ ها در حد تجربه کاری بنده است.


  س: با سلام. آیا بین مفهوم اصلاحیه بخشنامه 108 درآمد و یکی از بندهای بخشنامه 14 جدید درآمد در مورد قرارداد با اشخاص حقیقی که شخصا در موضوع پبمان اشتغال به کار دارند مغایرتی است؟چرا طبق 108 مفاصا نمیخواهد ولی طبق 14 مفاصا میخواهد؟بالاخره باید در مورد پیمان های تک نفره از نظر اجرا ماده 38 را رعایت کنیم یا خیر؟منتظر آوردن مفاصا از طرف مقابل باشیم یا خیر؟آیا اصلا در این موارد نیازی به محاسبه حق بیمه پیمان توسط سازمان میباشد؟
  ج: چنانچه پیمان توسط شخص پیمانکار به تنهایی صورت پذیرد؛ مشمول کسر حق بیمه موضوع ماده 38 نمی باشد. لکن واگذارندگان کار می بایست موضوع را با ارسال یک نسخه از قرارداد به شعبه تامین اجتماعی، استعلام نمایند.

  س: سلام وقتتون بخیر . من  به مدت 8 سال است که در یک شرکت خصوصی مشغول بکار می باشم . بیمه ام از اول شروع کار تا سال 90 از دفتر مرکزی واقع در تهران رد میشد ولی از سال 91 به بعد از پروژه های شرکت واقع در عسلویه وبعد از قزوین رد می شود . می خواستم ببینم من میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا نه ؟(آخرین بیمه من به مدت 6 ماه از پروژه از همان شرکت رد میشود) لطفا من را راهنمایی فرمایید.
  ج: یکی از شروط؛ داشتن حداقل یکسال سابقه در آخرین کارگاه (اگر نام شرکت دفتر مرکزی و مجری قرارداد؛ یکی باشد، مشکلی نیست). اما نظر به اینکه شما کارمند دفتر مرکزی می باشید؛ ارسال لیست در قراردادهای شرکت بابت شما خلاف است.

  س:سلام خدمت شما دوست عزیز من قبل از اجرای طرح حذف بیمه جهت صدور پروانه ساختمان وجه مورد نظر را در خرداد ماه92 واریز کرده ام در حالی که پروانه را در تیرماه 92 اخذ نموده ام و رسید بیمه را تحویل شهرداری نداده ام حال با مراجعه به بیمه جهت دریافت وجه پرداختی مراجعه کرده ولی هیچ گونه جوابی نداده اند !!!
  سوال مشابه:
  س: مالک ملک مسکونی واقع در ... می باشم که جهت اخذ پروانه ساختمانی به شهرداری مراجعه کرده و پس از تشکیل پرونده جهت بیمه کارگران ساختمانی فیش 14750000 تومانی تحویل بنده دادند و این مبلغ را در تاریخ 1392.03.27 به یکی از شعب تامین اجتماعی واریز کردم و لیکن پس از مطلع شدن از بخشنامه و قاون مصوب مجلس در خصوص منتفی شدن دریافت حق بیمه کارگران ساختمانی از مالکین ، جهت استرداد وجه به شعبه مربوطه مراجعه کردم ولی در پاسخ گفتند فقط شامل کسانی می شود که از 1392.04.01 به بعد فیش را واریز کرده اند و لیکن بنده هنوز مجوز ساخت نیز نگرفته ام. آیا این مبلغ مسترد می شود یا نمی شود؟
  ج: طبق بخشنامه و البته متن مصرح قانون بودجه؛ دریافت حق بیمه و ارائه گواهی به شهرداری ها بابت ساختمان از اول تیر ماه 92 منتفی شده است و به نظر می رسد حق بیمه های پرداختی قبل از این تاریخ مشمول این بخشنامه نباشند. یک مسئله می ماند و آن اینکه اگر کارفرما از ساخت و ساز منصرف شود و به صورت رسمی از شهرداری نامه مبنی بر انصراف بیاورد و هیچ اقدامی نکرده باشد؛ آن گاه طبق روال جاری موضوع توسط شعبه بررسی و مبلغ حق بیمه استرداد می شود . البته شما باید منتظر پاسخ شعبه مربوطه باشید.

  س: اینجانب درحال دریافت حقوق بیمه بیکاری میباشم وحدودده ماه دیگر سی سال پرداخت حق بیم هام تمام میشودایامبنای محاسبه حقوق بازنشستگی اینجانب دوسال اخرشاغل بودنم میباشدیعنی قبل ازدریافت حقوق بیمه بیکاری؟ باتشکر
  ج: خیر ! مبنای محاسبه همین دوسال آخر می باشد که مقرری بیمه بیکاری پرداخت می شود.

  س: با سلام.سوال داشتم پدرم بعدازچندسال تصمیم گرفت که ساختمان منزلمان را دوطبقه بنا کندبعدازکلی شهرداری رفتن جواز روبه صورت قسطی گرفتیم وسه سال قسط شهرداری پرداخت کردیم درشروع کارساختمان ساختمان روبیمه کرده بودیم بیمه دانا ولی بعدپول نداشتیم کارساختمانی رو خواباندیم تاچکهای شهرداری تموم بشه بعدکه چکهاتموم شد دوباره ساختمان روشروع کردیم ولی یادمون رفت بیمه روتمدیدکنیم متاسفانه یکی ازکارگرها درراه پله افتاد وفوت کردالان خانوادش شکایت کردن دیه 114میلیونی رومیخوان ازطرف دیگه هم بیمه ماروبابت مستمری متوفی 54میلیون جریمه کرده سوال بنده اینکهایاپدرم روبه خاطرجریمه بیمه زندان میندازن یه راهی به مانشون بدین .خیلی ممنون
  ج: در خصوص شکایت خانواده متوفی بابت دیه؛ موضوع را از طریق یک وکیل پیگیری کنید. اما تصور می کنم دیه در صورتی تعیین می شود که کارفرما مقصر باشد و در صورتی که مقصر کارگر باشد و جهات ایمنی را رعایت ننموده باشد؛ موضوع دیه منتفی است. اما در خصوص بیمه تامین اجتماعی در سوال حرفی از پرداخت بیمه به تامین اجتماعی نیامده است. لذا یک سوال این است که چطور شهرداری پروانه ساختمان(برای افزایش بنا) صادر نموده است؟ در هر صورت اگر حق بیمه پرداخت نشده باشد تامین اجتماعی مبلغی را بصورت مقطوع تعیین و به کارفرما جهت پرداخت اعلام می نماید و برای بازماندگان متوفی مستمری برقرار می کند. تا به حال ندیدم و نشنیدم کسی به خاطر بدهی به تامین اجتماعی به زندان برود! اما ممکن است اموال بنام کارفرما توقیف شود یا حساب های بانکی وی مسدود گردد و ... ولی زندان خیر!

  س:با سلام.بنده بر اثر تصادف و تشخیص پزشک 9 روز استراحت پزشکی دارم.شرکت که کار میکنم حقوق و دستمزدم را در این 9 روز قطع کرده.مطابق قانون کار کارگری هم حقوق دریافت میکنم. الان بیمه حقوق 9 روزمو کامل بهم پرداخت میکنه یا طبق شنیده ها یک سومش را کم میکند؟
  ج: در موارد زیر، غرامت دستمزد ایام بیماری ، از اولین روز شروع استراحت پزشکی پرداخت می شود: در صورتی كه استراحت بیمار به دلیل هر نوع حادثه یا به دلیل بیماری حرفه ای باشد. در صورتی كه بیمه شده بخشی از طول دوره استراحت (یا تمام آن) را در بیمارستان بستری شده باشد. در صورتی كه استراحت بیمار در ارتباط با عواقب بیماری قبلی او باشد. در مواردی که کارفرما بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه حقوق و مزایای سه روز اول بیماری را پرداخت نموده باشددر سایر موارد، غرامت دستمزد ایام بیماری از روز چهارم شروع استراحت پزشكی پرداخت می شود.

  س:سلام. من تمام موارد دریافت بیمه بیکاری را دارم.ولی چون 3ماه آخر کاری حقوق من از دیدگاه شعبه افزایش غیر متعارف داشته با بیمه بیکاری من مخالفت میکنند.آیا در این مورد بخشنامه خاصی وجود داره؟ آیا اونا بدلیل زیاد شدن زیاد حقوقم میتونن با بیمه بیکاری من مخالفت کنند؟
  ج: مخالفت در کار نیست! در صورتی که شعبه تامین اجتماعی به دستمزد شما مشکوک است( آن را غیر واقعی ارزیابی می کند) می تواند با بررسی های لازم، دستمزد واقعی شما را تعیین و بر اساس آن مقرری پرداخت نماید.

  س: با سلام ، سئوال من این است آیا بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی دارای بیمه عمر بوده و خانواده ایشان پس از فوت بیمه گذار از مزایای بیمه عمر بهره مند میشوند ؟ و اگر چنین است مبلغ بیمه چقدر است ؟
  ج: با اطلاعات بنده خیر! در صورت فوت مستمری بگیر؛ به بازماندگان به نسبت مستمری پرداخت میگردد.

  س:


  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها