تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام. طاعات و عبادات قبول. ما را هم از دعاهای خیر خود محروم نفرمائید. لازم میدانم مجددا یادآور شوم که پرداخت سنوات بازنشستگی کارگران و تعیین سخت و زیان آور بودن مشاغل؛ در حوزه وظایف و اختیارت ادارات تعاون، کار و رفاه  اجتماعی بوده و  شعب تامین اجتماعی نقشی در این خصوص ندارند. احتمالا رویه فعلی پاسخگویی به سوالات را کمی تغییر دهم.

  یادآوری مکرر: پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.

  س: سلام . پدر من در یک تصادف رانندگی دچار فلج نسبی بدن و از کارافتادگی کلی 75 درصد گردید والان مقرری کلی دریافت می نماید . پدرم بیمه رانندگان بود و در تصادف هم مقصر بود . می خواستم بدانم آیا غرامت نقص عضو به ایشان از طریق تامین اجتماعی تعلق می گیرد؟
  ج: غرامت نقص عضو مقطوع مربوط به از کار افتادگی 10 تا 33 درصد است و در آن صورت فرد ازکارافتاده جزئی یا کلی نمی شود!

  س:با سلام.آیا به جز 5% سپرده ای که کارفرما از پیمانکار از هر صورت وضعیت کسر میکند، باید کل مبلغ صورت وضعیت آخر را هم نزد خود نگه دارد تا پیمانکار مفاصا بیاره؟اگر جواب بلی است بر طبق کدام ماده یا بخشنامه است
  ج: در ماده 38 قانون تامین اجتماعی از 5 درصد کل قرارداد و نیز آخرین قسط سخن به میان آمده است تا چنانچه پیمانکار مجری قرارداد، از اخذ مفاصاحساب تامین اجتماعی  استنکاف نماید؛ از آن محل اقدام به پرداخت مطالبات به دستگاههای مربوطه نماید. اما اغلب واگذارندگان کار مبلغ بیشتری{از جمله حسن انجام کار} را نزد خود تا ارائه مفاصاحساب بیمه ای و مالیاتی بلوکه می نمایند.

  س:با سلام. راجع به ساختمان پدرم که کارگرفوت کرده بوداول زمین بودپروانه کسب گرفتیم برای ساختمان دوطبقه وهنگام گرفتن پروانه کسب مایک فیش برای تامین اجتماعی واریزکردیم برای کارگران ساختمانی که تاریخش ...
  ج: در تکمیل پاسخ سوال هفته قبل و توضیحات جدید شما باید عرض کنم؛ الف. خانواده متوفی برای کمک به شما بهتر است از شکایت قضایی صرف نظر نمایند چرا که مستمری بازماندگان تامین اجتماعی برایشان برقرار میگردد که ارزش بیشتری دارد. ب. اگر متوفی خودش بیمه پرداز تامین اجتماعی بوده{موضوع کارت مهارت مربوط به بیمه کارگران ساختمانی می باشد و می توانید به شعبه مراجعه تا موضوع را روشن کنید که آیا متوفی بیمه شده کارگران ساختمانی بوده است یا خیر؟ شاید لازم باشد به چند شعبه مراجعه کنید چرا که شعب سازمان ارتباط شبکه ای ندارند؛ بهتر است موضوع را از آن طریق هم پیگیری بنمائید تا  از تعهدات بیمه خود متوفی استفاده بشود نه بیمه ساختمانی که در آن اشتغال داشته است(شاید سازمان این موضوع را نپذیرد و لازم باشد به دیوان عدالت اداری مراجعه نمائید). ج. در تبصره 2 ماده 66 قانون تامین اجتماعی آمده هرگاه بیمه شده مشمول مقررات بیمه شخص ثالث (به نظرم همان بیمه دانا که در سوال قبل مطرح شد) باشد؛ سازمان کمک های مقرر در این قانون را انجام میدهد و شرکت های بیمه (دانا) موظف به پرداخت خسارات مربوطه به سازمان (تامین اجتماعی) در حدود تعهدات خود خواهند بود. د. در پایان هم موضوع مصرف ... اهمیت دارد؛ می توانید با مراجعه به پزشکی قانونی و تعیین صحت و سقم آن (یا اصلا علت اصلی حادثه سقوط و ...) و در ادامه اخذ رای قضائی مبنی بر تقصیر کارگر و پیگیری موضوع حتی درصد قصور کارفرما را کاهش داده و موضوع دیه و بدهی تامین اجتماعی را یکجا منتفی نمائید. مشاوره با یک کارشناس {از همکاران خبره سازمانی} را بعد از تحقیقات اولیه را توصیه می کنم. البته در هر حالت تامین اجتماعی موظف به پرداخت مستمری به خانواده متوفی خواهد بود؛ چه شما بدهکار شوید و چه نشوید!

  س: با سلام. تا آخر امسال بازنشسته میشوم و حدود 8 ماه در دوسال اخیر متناسب با حقوق از دوکارگاه برایم بیمه پرداخت میشود آیا مبنای حقوق مستمری من بر اساس مجموع متوسط کل بیمه پردازی در دو سال آخر است ؟ و چگونه محاسبه میشود ؟ با توجه به معوقه حقوق (افزایش دستمزد سالیانه) که معمولاً سه ماهه اول سال است ودر یکماه با توجه به پرداخت معوقه مبلغ بیمه پردازی از سقف بیمه درسال 92 بیشتر شود آیا در محاسبه حقوق مستمری ( اضافه پرداخت) تاثیر دارد یا خیر ؟
  ج: تنها درصورتی حقوق از دوکارگاه در افزایش مستمری مربوطه موثر است که در هر دو کارگاه با کارکرد کامل 30 روز سابقه داشته باشید. نه اینکه در یکی مثلا 10 روز و در دیگری 20 روز! اگر معوقه را در ماه چهارم سال دریافت می کنید احتمالا باید یک شغل دولتی داشته باشید! اگر چنین است امور مالی دستگاه مربوطه باید با ارائه اسناد و مدارک معوقات را جداگانه و مربوط به هرماه در ماه چهارم محاسبه و به شعبه ارسال نماید نه اینکه در لیست ماه چهارم منظور نماید. در هر صورت اگر دستمزد و مزایا از سقف دستمزدی بیمه بالاتر باشد؛ مابقی منظور نمی شود.

  س: با سلام. هرگاه کارفرما به مدت حدود 15سال لیست بیمه برای بیمه شده ای ارسال ولی با وقفه یعنی مثلا درهرسال 8تا 10ماه ارسال نموده وبرای دوماه درهرسال ارسال ننموده ودرپایان 15سال نزدیک به 36 ماه کسری ارسال لیست داشته باشد چنانچه بیمه شده ادعای سابقه نماید آیا رای به نفع بیمه شده صادر خواهد شد و حق بیمه این مدت با چه کسی است کارگر ویا کارفرما ؟وحق بیمه برچه اساسی محاسبه خواهد شد سالهای عدم ارسال لیست یا به قیمت سالی که ادعا مینماید (قیمت روز)؟
  ج: در صورتی که اسناد و مدارک لازم موجود باشد و موضوع ادعای اشتغال احراز شود؛ مبلغ محاسبه بستگی به شرایط بیمه شده دارد و معمولا بر اساس دو برابر یا سه برابر حداقل دستمزد سال پرداخت محاسبه و وصول می شود که پرداخت آن بر عهده کارفرما می باشد .

  س: با عرض سلام و خسته نباشید. پدر من متولد سال 34 است و اکنون حدود 23 سال بیمه تامین اجتماعی دارد.در تاریخ 19 اسفند 91 بر اثر زمین خوردن در کارگاه در عسلویه دچار ضربه مغزی شد و در بیمارستان بوشهر بستری و عمل شد و الان حدود 4 ماه است که در استراحت پزشکی به سر می برد.قابل ذکر است که او 2 سال خدمت خود را هنوز نخریده است و می تواند 5 سال هم از بیمه بیکاری استفاده کند. و حدود 21 سال از کارکرد خود را در پروژه های جنوب بوده است و اکنون هم 58 سال سن دارد. در ضمن سقف بیمه هم برایش رد می شده است .دکتر می گوید می توانم برای او از کار افتادگی بنویسم. حال سوال من این است که بهترین راه برای بازنشستگی او چیست اگر از بیمه بیکاری استفاده کند سقف حقوق بازنشستگی اش پایین می آید و دیگر هم قادر به کار کردن نیست . بهترین راه را برایم بنویسید.
  ج: بیمه بیکاری؛ در صورت اخراج و شکایت در اداره کار و ... موضوعیت دارد. در حالی که بیمه شده دوران استراحت بابت حادثه ناشی از کار را سپری می کند! با توجه به توضیحات احتمالا شغل ایشان سخت و زیان آور باشد که باید موضوع را از طریق شعبه و اداره کار مربوطه پیگیری نمائید. در صورتی که اشتغال و سابقه ایشان مربوط به مشاغل سخت و زیان آور باشد؛ بهترین گزینه همان بازنشستگی می باشد. در ضمن توجه نمائید که در صورتی که بیمه شده از کار افتاده کلی بشود هم؛ بهتر است برای تعیین وضعیت سخت و زیان آور بودن شغل ایشان اقدام نمائید تا با دستمزد بالاتری مستمری دریافت نمایند چرا سنوات پرداخت حق بیمه در میزان مستمری موثر است. بدیهی است که بالاترین دستمزد هم طی سال های آینده ارزش رو به نزولی خواهد داشت.

  س: با سلام. من 55 ساله و کارمند اخراجی اموزش و پرورش با 25 سال سابقه خدمت هستم.چگونه و با چه شرایطی میتوانم در خواست بازنشستگی کرده از حقوق ان استفاده کنم.
  ج: اگر سابقه شما تامین اجتماعی باشد؛ می توانید با بیمه های مختلف(اجباری، اختیاری و ...) متناسب وضعیت فعلی خود ؛ با پرداخت 5 سال باقی مانده( طی 5 سال آینده)  با سی سال سابقه بازنشسته شوید. در غیر اینصورت اگر سابقه مربوط به بازنشستگی کشوری باشد باید اقدام به انتقال کسورات نمائید و الباقی قضیه به همان روال بالا می باشد.

  س: اول استخدامم درسال 1382دریک موسسه خصوصی سه ماه سابقه بیمه برایم ردنکردندالان چطوری میتوانم این سه ماه راثبت نمایم .چه مدارکی لازم است وازکجا بایدشروع کنم . لازم بذکراست که ازاین موسسه منفصل شده ام .موفق باشید.
  ج: در صورت وجود اسناد و مدارک؛ طرح دعوی در اداره کار مربوطه و پیگیری موضوع از طریق ماده 148 قانون کار توصیه می شود. شما هم موفق باشید.

  س: سلام.چند سوال:1.در روزنامه بازار کار 18 تیر گفته شد حق مسکن به 20000 و بن کارگری به 50000 رسیده است با تصویب شدن این طرح .این تغییرات کی اعمال میشود ؟2.برای مدارک مختلف تحصیلی(دیپلم.لیسانس و...) چه پابه حقوقی در نظر گرفته میشود ؟آیا همگی همان 489000 میباشد ؟!3.کارخانه ای بخاطر نقل مکان به کارخانه ای دیگر (در همان شهرک صنعتی )در روز هفده فروردین ، تعدادی از بیمه شدگان را در 25 اسفند ترک کار اعلام کرده و در فروردین ماه 7 روز بیمه رد کرده است آیا این خلاف قوانین است ؟4.در صورت تعطیلی کارخانه مانند ایام عید نوروز بیمه آنروز های تعطیل باید رد شود یا خیر ؟
  1. حق مسکن موضوع قانون کار است نه تامین اجتماعی! اطلاع دقیقی ندارم. 2. مدرک تحصیلی تنها در صورتی که آئین نامه استخدامی دستگاه مربوطه  تعیین نماید در حکم حقوقی موثر است. معمولا شرکت های خصوصی طبق قانون کار اقدام به عقد قرارداد می نمایند. 3. و  4. در صورتی که بیمه شده در ایامی برای کارفرما کار کند و در لیست بیمه برایش منظور نگردد خلاف است و ارتباطی به تعطیل یا غیر تعطیل بودن ندارد. به عنوان مثال مرخصی ماهانه مقرر در قانون کار که باید برای آن حقوق پرداخت شود جزو سابقه منظور می شود و می توانید مراتب را از طریق طرح موضوع در شعبه تامین اجتماعی جهت بررسی اسناد و دفاتر قانونی شرکت پیگیری نمائید.
  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها