تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام. ضمن گرامیداشت هفته دولت و بزرگداشت نام و یاد شهیدان محمد علی رجائی و محمد جواد باهنر، توجه شما را به نکات ذیل و در ادامه مطلب به پرسش و پاسخ های این هفته جلب می نمایم:
  سازمان تامین اجتماعی یک سازمان عمومی غیر دولتی است. لذا خصوصی نیست! و دولتی هم نیست!(سوال پرسیده شده بود!)
  در خصوص نحوه محاسبه سنوات اطلاع دقیقی ندارم.( سنوات با تامین اجتماعی مرتبط نیست!)
  س: خانمی هستم 34 ساله با 15 سال سابقه كار . 18 ساله دچار بیماری صرع شدم و بدو استخدام در پرنده طب كارم ثبت شده توی یك كارگاه تولیدی كه جزو بخش صنعت حساب میاد كار میكنم و مشمول 20 سال با 42 سال سن میشم اما 5 سال آینده سنم به 42 نمیرسه و باید 2 سال بیشتر كار كنم در واقع 7 سال دیگه باید برم سر كار. با این شرایط میتونم از بیماری ام واسه از كار افتادگی استفاده كنم یا راه دیگه ای پیشنهاد میكنید ؟
  ج: شرایط بازنشستگی ثابت است و باید به سن لازم برسید. بابت از کار افتادگی هم شامل بیماری های قبل از استخدام نمی شود.

  س: من در یك نمایندگی ... كار میكنم و بیمه هستم ولی الان 3 سال است كه كار میكنم از اول حقوق ما را 200000 تومان ماهانه حساب میكنند تا میخواهیم بگیم میگن همینه كه هست میخواین كار نكنید.آیا تعیین حقوق دست كارفرماست؟از كجا باید این را پیگیری كنیم؟
  ج: خیر تعیین حقوق کارگران توسط شورایعالی کار انجام می شود. هیچ کارفرمایی حق ندارد کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده مزد پرداخت نماید. اما همانطور که اشاره شده پیگیری حقوقی دردسر های خاص خودش را دارد. تنها راه؛ طرح دعوی در هیئت تشخیص اداره کار و اخذ رای علیه کارفرما و در صورت استنکاف کارفرما از تمکین به قانون؛ مراجعه به دیوان عدالت می باشد. بهتر است طرح دعوی شامل حقوق و مزد و همچنین حق بیمه باشد و سابقه این سالها را نیز شامل باشد.

  س: در ستون سوابق بیمه ای سالهای قبل قید شده ناشی از فرم 3/1 و 6 این به چه معنایی است؟ اگر روزهای کارکرد یک سال کلا 30 روز ثبت شده باشد (ماههای 31 روزه هم) این به معنای کار کرد کامل است یا یک روز در هر ماه 31 روزه کسری دارد؟
  ج: ناشی از فرم 3/1 و 6 یعنی اینکه این سوابق از پرونده استخراج شده است. این کار در هنگام مکانیزه نمودن اسناد سازمان تامین اجتماعی انجام شده است. در پاسخ سوال دوم هم بله یعنی سابقه هر ماه یک روز کسری دارد.

  س: پدر بنده 25 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارد که86 ماه ان مربوط به حضور ایشان در جبهه است. با این شرایط طبق تبصره 14 قانون کارمصوب سال 83 که ایام حضور در جبهه جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب میشود،آیا ایشان می توانند درخواست بازنشستگی دهند؟
  ج: تمام یا قسمتی از خدمت نظام وظیفه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل یا حضور داوطلبانه در جبهه، چنانچه در فواصل اشتغال به کارهای سخت و زیان‌ آور واقع شود، به عنوان سابقه اشتغال در کارهای سخت و زیان آور محسوب می‌گردد و می توان از مزیت ضریب یک و نیم برابری آن استفاده نمود.

  س: باسلام آذر 91 فرم چند سال کار سخت و زیان آور پر کردم و به اداره کار ... دادم و آنها هم فرستادند ... و بعد ... . اول خرداد 92 با داشتن 7380 روز سابقه که 502 روز آن سربازی می باشد و در سن 60 سالگی از تامین اجتماعی ... تقاضای بازنشستگی دادم . که موافقت شد حکم زدند و پرونده ام برای پرداخت حقوق ماهانه به محل زندگی ام ... منتقل شد. بعد از موافقت و زدن حکم جواب تاییدیه سختی کار هم از اداره کار ... آمد. ولی تلویحا گفتند که اولا باید تامین اجتماعی ... هم سختی کار را تایید کند و ثانیا باید 20 سابقه بدون در نظر گرفتن سربازی داشته باشی . من هم مجبور شدم از بازنشستگی انصراف بدهم . تا اولا سابقه ام تکمیل شود و دوما سابق کار زیان آورم تایید شود. حالا سوال خدمتتان دارم : 1- آیا واقعا سابقه من بدون سربازی باید 20 سال باشدتا سابقه کار شخت قابل اعمال باشد .2- بعد از تایید اداره کار آیا حتما باید برود تامین اجتماعی ... برای تایید یا ... و ... (محل کار فعلی ام )هم قابل برسی است؟
  ج: اینکه شما 60 سال سن با بیست سال سابقه دارید یعنی شرایط بازنشستگی را دارید! دیگر انصراف معنا ندارد. در ضمن اگر سابقه سخت و زیان آور شما به اندازه ای است که مجموع سوابق شما (عادی و سخت) سی سال بشود آن را پیگیری نمائید در غیر اینصورت با همین سن و سابقه بازنشسته می شوید. اعمال ضریب یک و نیم برای مشاغل سخت محدودیت ندارد و خدمت سربازی و ... نقشی در آن ندارد.

  س: خانم من تا دو ماه پیش در شهرستان مشغول به کار بود و در همان جا برایش سابقه بیمه رد می شد ( سه سال) ، ولی حالا خانه دار است و در تهران مقیم هستیم و از طرف من هم دفترچه بیمه درمانی تامین اجتماعی دارد ، بنظر شما ایشان از چه نوع بیمه تامین اجتماعی جهت افزایش سابقه کار و گرفتن مزایای بازنشستگی استفاده کند که هم حق بیمه ماهانه اش کمتر باشد و هم مزایایش بیشتر باشد .
  ج: فعلا بیمه مشاغل آزاد تنها راه است.(مشاغل آزاد شرایط سه گانه دارد اینجا را مطالعه نمائید (
  +)) البته اگر مجموع شرایط بیمه قالیبافان را دارا باشند؛ از نظر میزان حق بیمه به صرفه تر است.

  س: باسلام نظر باینکه اینجانب حق بیمه کارگران ساختمانی را پرداخت نموده ام ولی پروانه ساخت بدلیل عدم تهیه نقشه های ساختمان دریافت ننموده ام چرا پول پرداختی را مسترد نمیکنند؟
  ج: تامین اجتماعی اعلام نموده است تنها بابت آندسته از متقاضیان پروانه ساختمانی که تاریخ نامه شهرداری شان از اول تیر 1392 باشد وجه پرداختی استرداد می شود. قبلا هم در این مطلب (+) به تناقض بخشنامه های مرتبط با بودجه سال 1392 سازمان تامین اجتماعی اشاره نموده بودم.

  س:‌من مربی مهد هستم در مهد جدیدی میخواهم مشغول به کار شوم به صورت نیمه وقت قرار است 350000 تومان حقوق بگیرم ساعت کارم 7/5 تا 1 است و میخواهم بیمه تمام وقت برایم رد شود چقدر را من باید پرداخت کنم ؟با این حقوق چقدر از حقوقم کسر میشود؟
  ج: بیمه کامل برای 31 روز 6 ماهه اول 92 مبلغ 1510088 ریال (30 درصد حداقل دستمزد ماهانه 5033625 ریال) است که 7 درصد از 30 درصد؛ حق بیمه سهم بیمه شده  یعنی مبلغ 352354 ریال و مابقی سهم کارفرماست.

  س: من در مغازه پدرم کار می کنم و پدرم بیمه مشاغل ازاد است . ایا پدرم می توانم من را بیمه اجباری کند؟
  ج: بله . به شعبه مراجعه و تشکیل پرونده بدهید.


  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها