تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام و با گرامیداشت ایام دهه کرامت و ضمن عرض تبریک میلاد با سعادت امام غریب و سلطان رئوف حضرت علی بن موسی الرضا (ع)؛  دعوت می کنم به مباحث مطروحه این هفته توجه فرمائید.
  از همکار محترم و گرامی جناب آقای زارع زاده نیز تشکر می کنم که پیگیر مطالب این وبنوشت بوده و با حسن نظر، موارد مهمی را یاد آور می شوند. امیدوارم همکاران متخصص و متعهد مان در سراسرکشور در بهبود مستمر ساختار و مطالب این وبنوشت یاری مان نمایند.
  سوالاتی در خصوص پرداخت حق بیمه سال های قبل که افراد اشتغال به کار نداشته اند؛ مطرح شده است که بطور کلی باید عرض کنم بازخرید سابقه بیمه در سازمان تامین اجتماعی موضوعیت ندارد. در رابطه با میزان مستمری بازنشستگی هم سوالی مطرح شده مبنی بر تغییر فرمول محاسبه؛ که طبق اطلاع بنده این فرمول تنها در خصوص کارگران چند کارگاهی قدری تغییر  داشته است و در باقی موارد همانند سابق محاسبه می شود.
  س: من از حدود بیش از سی سال پیش به دلیل اسیب چشمم مستمری بگیر هستم.از حدود چند سال بعدش در یکی از مراکز دولتی مشغول فعالیت فرهنگی شدم. هم اکنون ارگان فوق در نظر دارد مرا بازنشسته نماید. ولی نمی دانم قانون تامین احتماعی در این مورد چگونه است؟
  ج: نوع مستمری شما چگونه است؟ به نظر می رسد از کار افتاده جزئی باشید! در این صورت مبلغ حقوق دریافتی شما با مبلغ مستمری بصورت مجموع میانگین دو سال آخر به عنوان بازنشستگی محاسبه می شود. اگر ازکار افتاده کلی باشید که دیگر بازنشستگی معنی ندارد.

  س: من قبلا سابقه بیمه در کارگاهی داشتم. حالا اگر بخواهم بصورت خویش فرما بیمه واریز کنم به کارت پایان خدمت احتیاج داره؟
  ج: تا آنجا که اطلاع دارم برای بیمه پردازی لازم نیست.

  س:سوال بنده این است که من راننده تاکسی هستم و بالای 55 سال سن دارم و تا کنون بیمه نبوده ام ایا راهی وجود دارد که ما جز بیمه تامین اجتماعی شویم یعنی بیمه هیچ راهی برای امثال بنده باز نکرده است بنده حاضرم حتی جریمه دیر کرد سابقم را نیز پرداخت کنم؟
  ج: تنها راه برای سنین بالای پنجاه سال بیمه اجباری است. یعنی به عنوان کارگر در جایی مشغول به کار شوید و بیمه پردازی کنید. در صورتی که در سال های گذشته، در کارگاهی مشغول بوده اید اما کارفرما حق بیمه شما را پرداخت نکرده است این مطلب می تواند مفید باشد(+) ضمن اینکه می توانید به اداره کار مراجعه و طبق ماده 148 قانون کار از کارفرمای موصوف شکایت کنید و سابقه بیمه خود را احیا کنید.

  س: اگر فردی بازنشسته تامین اجتماعی و همسرش دبیر آموزش و پرورش باشد و بازنشسته شود ، در صورت فوت یکی از دو نفر امکان استفاده از دو بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی و خدمات درمانی برای همسر زنده وجود دارد ؟ در ضمن حقوق بازنشستگی دبیر آموزش و پرورش با 20 سال سابقه و با مدرک لیسانس که در حال حاضر حقوق ثابت در حکم کارگزینی8098300 ریال که با فوق العاده ده میلیون و ششصدو هفتاد و سه هزارو هشتصد و بیست و پنج ریال است و خالص دریافتی 8173526 ریال می باشد ، چه مقدار می شود؟
  ج: در صورت فوت مرد؛ همسر مستمری بازماندگان دریافت می کند. درصورت فوت زنان بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر تحت‌پوشش صندوق تأمین‌اجتماعی، شوهر بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر زن درصورتی که تحت‌تکفل متوفی و سن او از 60 سال بیشتر باشد یا طبق نظر کمیسیون پزشکی ازکارافتاده بوده و از صندوق مستمری دریافت نکنند،  می‌توانند مستمری بازماندگان دریافت کنند. با 20 سال که بازنشستگی نداریم. در صورتی که بیمه شما تامین اجتماعی باشد؛ با 50 سال سن و 30 سال سابقه  بر اساس میانگین دو سال آخر حقوق و مزایای مشمول بیمه؛ مستمری برقرار می شود.

  س: سلام ایا کسانیکه که با کامپیوتر کار میکنند و در این رابطه چشم بیشتر کار برد دارد جز مشاغل سخت محسوب میشوند ؟ چگونه می توان با 25 سال کار بازنشسته شویم و 5 سال بیمه را خودمان پرداخت کنم ؟
  ج: تعیین مصادیق سخت و زیان آور مشاغل، بر عهده کمیته مربوطه استانی است. در تامین اجتماعی وضعیت بازخریدی وجود ندارد.

  س: سلام,خسته نباشید,ایا میشود حق پرداخت بیمه را یکجا پرداخت کرد؟حق بیمه پدرم فقط 2ماه مونده!
  ج: خیر. تنها وضعیتی که می توان حق بیمه مانده را پرداخت نمود همان حالت 60 سال سن و سابقه کمتر از ده سال است که مانده سابقه تا ده سال را می توان پرداخت نمود و با ده روز حقوق بازنشسته شد. برای مابقی چنین وضعیتی وجود ندارد.

  س: با سلام. قرارداد های شرکت های فنی مهندسی در زمینه خدمات مشاوره سیستم مدیریتی شامل چند درصد بیمه قرارداد می شود و در صورت دیرکزد پرداخت جریمه شامل حال شرکت ماست یا کارفرما ؟
  ج: طبق مفاد بخشنامه های 14/2 و 14/5 جدید درآمد؛ در صورتی که شرکت دارای دفاتر قانونی بوده و امکان حسابرسی باشد و لیست و حق بیمه پرسنل شرکت پرداخت شده باشد و پرونده فاقد بدهی لیست و بازرسی؛ تنها با اخذ تعهد نامه حسابرسی، مفاصا صادر می گردد. در غیر این صورت به ماخذ 15 درصد و یکنهم محاسبه و مطالبه می شود. جریمه هم به عهده طرفی است که طبق قرارداد حق بیمه به عهده اوست.

  س: باسلام من طی حادثه ناشی ازکار که کارفرما100درصد مقصر تشخیص داده شده و طبق نظرات پزشک قانونی اسیب های زیر برایم اتفاق افتاده 1-قطع انگشت اشاره دست چپ2-... میخواستم راهنمایی ام کنید میزان ازکارافتادگی من چقدر است و ماهیانه چه مبلغی به من داده میشود و من114 روز استراحت پزشکی دارم و مجرد هستم چه میزان بابت استراحت پزشکی به من پرداخت میشود؟
  ج: تعیین میزان از کار افتادگی توسط شورای پزشکی انجام می پذیرد. میزان مبلغ استراحت هم بر اساس دستمزد قبل از حادثه شما تعیین می شود و ارتباطی به تجرد یا تاهل ندارد. توصیه می کنم این مطلب (+) را دقیق مطالعه بفرمائید.

  س: اینجانب دارای 10 سال سابقه حق بیمه پرداختی شاغل در یک کارگاه بعلاوه پرداخت8 سال حق بیمه اختیاری که ادامه هم دارد باتوجه به اخرین شرایط بازنشستگی ، چه پیشنهادی برای هرچه سریعتر استفاده نمودن از مزایای بازنشستگی ارائه مینمائید (39 سال سن)
  ج: با توجه به اینکه ز
  نان بیمه شده با 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه و 42 سال سن ، مشروط بر اینكه به هنگام ارائه درخواست بازنشستگی یا ترك كار در كارگاههای مشمول قانون كار اشتغال داشته باشند ،میتوانند متقاضی بهره مندی ازمزایای بازنشستگی شوند؛ توصیه می کنم این سال ها تا 42 سالگی را از طریق بیمه اجباری اقدام به پرداخت حق بیمه نمائید تا مشمول این قانون شوید.


  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها