تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام و با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره مجاهدت عاشورایی یاران حضرت روح الله و سالروز آغاز عملیات غرور آفرین ثامن‌ الائمه(شکست حصر آبادان) به فرمان امام خمینی (ره).
  تاکید مجدد می شود که پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد. قبل از طرح سوال، قسمت های مختلف سایت (مخصوصا پاسخ به پرسش های هفته گذشته)را جهت دریافت پاسخ مطالعه بفرمائید.
  س: ابلاغیه مرخصی زایمان که از شش ماه به نه ماه تغییر یافته در چه تاریخی به تامین اجتماعی ... میرسد؟
  ج: این مصوبه یک بار در دولت یازدهم لغو و مجددا ابلاغ گردید که هنوز بخشنامه ای در این خصوص مشاهده نگردید. طبق مصوبه مجلس، به دولت اجازه داده شده تا مرخصی را به 9 ماه افزایش دهد و در مصوبه هیئت وزیران دولت دهم؛ مدت مرخصی زایمان (یك و دو قلو) زنان شاغل در بخش های دولتی و غیردولتی نه ماه تمام با پرداخت حقوق و فوق العاده های مربوط تعیین شد و همسران افراد یاد شده نیز از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار شدند. البته مفاد این تصویب نامه به مادرانی كه سن فرزند آنان به نه ماهگی نرسیده است تسری می یابد و مدت مرخصی آنان تا نه ماهگی نوزاد افزایش می یابد. باید منتظر ماند.

  س:با سلام اینجانب ٢١ سال سابقه دارم میخواهم ٢سال دیكر با ٤٢ سال درخواست بازنشستگی بدهم لطفا مرا راهنمایی كنید تا جه سقفی میتوانم بیمه بریزم تا میانگین حقوق من از ٢ سال اخر باشد؟ ضمن اینكه بنده ٣ سال اخر را از بیمه بیكاری استفاده كردم در صورت گرفتن میانگین ٥ سال حقوق قبل ازبیمه بیكاری ملاك است یا حقوق ثابت سه سال بیكاری؟
  ج: سوال واضح نیست! اگر بخواهید با 42 سال سن و بیست سال سابقه بازنشسته شوید میانگین دو سال آخر دستمزد مشمول شما محاسبه و منظور می شود به شرط آنکه از حداقل دستمزد سال کمتر نباشد( اگر کمتر باشد، حداقل دستمزد سال را دریافت خواهید نمود). اگر دو سال آخر مقرری بگیر بیمه بیکاری باشید، همان میزان مقرری ملاک محاسبه مستمری خواهد بود.

  س: می خواستم بدونم دانش آموختگان فنی و حرفه ای که به شکل آزاد کار می کنند میتونن خودشونو با استفاده از مدرک فنی حرفه ای بیمه کنند ؟
  ج: به نطرم می توانند بیمه حرف و مشاغل ازاد بشوند.

  س: با عرض سلام.بنده دو سال سابقه تامین اجتماعی دارم وکلیه مبالغ به صندوق بازنشستگی واریز شده است و اکنون در اموزش وپرورش مغلم هستم با 28سال خدمت ایا این دو سال را میتوان جز سوابق تجربی من در اموزش وپرورش محاسبه کرد ؟
  ج: این طور که از سوال بر می آید؛ مقصود شما انتقال دو سال سابقه تامین اجتماعی به بازنشستگی کشوری است؛ که می توانید این کار را با مراجعه شعبه مربوطه تامین اجتماعی پیگیری کنید و قابل انجام است.

  س: درفروردین ماه 92 مبلغ چهار میلیون تومان بابت حق بیمه کارفرما برای ساخت خونه ام واریز کردم اما تا نیمه دوم تیرماه بدلیل تشریفات قانونی شهرداری نتوانستم مجوز پروانه کار بگیرم . آیا پس از ابلاغ بخشنامه "حذف حق بیمه" که از ابتدای تیرماه قابل استناد می باشد . این مهم می تواند به بنده اجازه دهد که برای استرداد وجه به سازمان مراجعه نمایم (با توجه به اینکه بعد از ابلاغ این بخشنامه مجوز پروانه کارگرفته ام)
  ج: طبق  بخشنامه سازمان تامین اجتماعی تنها برای کسانی که  از اول تیر ماه به بعد نامه شهرداری داشته و واریزی حق بیمه داشته اند؛ امکان استرداد وجه وجود دارد. در این خصوص قبلا مطالبی نوشته شده است.

  س: سلام بنده حق بیمه پروانه ساختمان را پرداخت نموده ام ولی تاکنون موفق به دریافت پروانه نشده ام آیا امکان استرداد و یا تهاتر این پرداختی با بدهی شخص دیگری وجود دارد؟
  ج: پاسخ بخش اول در سوال فوق داده شده  و در مورد تهاتر نیز چنین وضیعتی ممکن نیست.

  س: با سلام میتونم بپرسم مبلغ بیمه خویش فرما چقدره و با افزایش عائله بیشتر میشه یا همونه ؟
  ج: مبلغ حق بیمه حرف و مشاغل آزاد بر اساس نوع قرارداد تعیین می شود و مبلغ دیگری نیز بابت هر دفترچه درمان دریافت می شود. اما حق بیمه اختیاری مبلغ ثابتی است و تعداد دفترچه درمان تاثیری در مبلغ ندارد.

  س: همسر بنده نزدیک به 11 سال سابقه کار در یک سازمان دولتی داشته و بیمه وی نیز پرداخت شده اما اکنون تصمیم بر ترک کار و استعفا گرفته و خواهان ادامه پرداخت حق بیمه به صورت بیمه قالیبافی هست. سوال بنده اینه که حق بیمه ای که باید ماهانه پرداخت کنه همون مبلغ 35 هزارتومان هست یا متناسب با متوسط حقوق 2 سال آخرش خواهد بود؟
  ج: همان 7 درصد حداقل دستمزد سال می باشد و به سابقه گذشته بیمه شده ارتباطی ندارد.

  س:من 12 سال هست بیمه هستم و در این مدت خلا دارم حدود 50 ماه بیکار شدم بابت هر سال خلا چقدر باید بدم که سابقه من کامل بشه؟
  ج: امکان بازخرید سابقه برای خلا بیمه ای وجود ندارد.

  س: سلام.من قبل ازسربازی (1365) وبعد ازسربازی درتامین اجتماعی سابقه پرداخت حق بیمه دارم درسال1388مبلغ450هزارتومان بابت سابقه سربازی ازمن گرفتم با توجه به ماده95آیامی توانم این مبلغ راازسازمان پس بگیرم ؟
  ج: بابت حق بیمه های پرداخت شده؛ باز پرداخت ممکن نیست.

  س: سلام.من12سال درکارخانه ای که سختی وزیان آوربوده کار کردم اما حالا کارخانه تعطیل شده درصورت پرداخت4درصدحق بیمه سختی کارتوسط اینجانب.آیاکارکرد12سال اینجانب سختی کار است یا نه؟
  ج: در صورتی که شرایط لازم مشاغل سخت و زیان آور را داشته باشید و محاسبات مربوطه انجام شده و مبلغ بدهی تعیین شده باشد؛ این امکان وجود دارد که خود بیمه شده پرداخت نماید. البته قانون صراحت بر تکلیف کارفرما به پرداخت حق بیمه دارد.

  س: اینجانب در اواسط سال 1391 با سی سال سابقه پرداخت حق بیمه با نرخ حداكثر در تمام سالها و 5 سال سختی كار تائید شده بازنشسته شدم. آخرین دریافتی من در سال 1392 پس از اعمال 25% افزایش در حدود 33360000 ریال می باشد. آیا این رقم درست است و یا اینكه سوابق مربوط به 5 سال سختی كار اینجانب در محاسبه مستمری نیامده است؟
  ج: با توجه به میزان حداکثر دستمزد سال به نظر می رسد محاسبات درست بوده است.

  س: یك كارمند تامین اجتمایی چند روز باید سابقه كار داشته باشد تا بازنشسته شود؟
  ج: ؟؟!!

  س: کاری را برای شرکتی انجام داده ام که قسمتی از کار خرید قطعات بوده و بقیه دستمزد میباشد.آیاانجام این کار مشمول بیمه میباشد(بدون قرداد)
  ج:  وقتی قراردادی منعقد نشده است؛ امکان پرداخت بیمه نیز وجود ندارد. اما اگر خرید و دستمزد را در یک قرارداد به تفکیک درج نمایند؛ خرید مشمول بیمه نمی باشد و مابقی با توجه به دستمزدی یا مکانیزه بودن محاسبه می شود.

  س: می خواستم بدونم برای دریافت کد کارگاه برای شرکت (شخص حقوقی) داشتن پایان خدمت لازمه ؟برای ثبت اظهارنامه مالیاتی چطور؟
  ج: خیر پایان خدمت لازم نیست. از امور مالیاتی بی اطلاع هستم.

  س: بنده در ... وزارت علوم کار می کنم و نزدیک به 4 سال سابقه کار دارم اما از همان ابتدا ما را بیمه نکردند. و در حال حاضر 560 هزار توان حقوق می دن . دیگه خسته شدیم . ما حدوداً 120 نفر هستیم. و از ترس اخراج نمی توانیم کاری کنیم؟
  ج: وقتی می نویسید از ترس اخراج کاری نمی توانیم انجام دهیم؛ دیگر چه می توان گفت؟ جهت احیای سابقه باید به اداره کار مراجعه و در خصوص ماده 148 قانون کار طرح دعوی کنید.

  س: پدر من هشت ماه به عنوان کارگر در مغازه ای کار می کرد و حق بیمه او نیز به طور کامل توسط کارفرمایش پرداخت گردیده آیا می تواند از مستمری از کارافتادگی استفاده کند ؟
  ج: در صورتی که از کار افتادگی ناشی از حادثه ناشی از کار باشد بله و در غیر اینصورت چنانچه بیمه شده ای بر اثر حوادث غیر ناشی از کار و یا بیماری عادی، آسیب دیده و توانائی خود را حسب نظر کمیسیونهای (پزشکی پیش بینی شده در قانون تأمین اجتماعی ) بصورت کامل از دست بدهد ، در این صورت مستمری ، تنها به بیمه شده ای تعلق میگیرد که ظرف 10 سال قبل از وقوع حادثه غیر ناشی از کار یا شروع بیماری منجر به ازکارافتادگی کلی حداقل دارای یک سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان باشد و ظرف یک سال قبل از وقوع حادثه یا بیماری مورد بحث دارای حداقل 90 روز سابقه پرداخت حق بیمه باشد.  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها