تبلیغات
پایگاه خصوصی اطلاع رسانی تامین اجتماعی :: Social Security
 


 بسم الله الرحمن الرحیم
درباره نویسنده: كارمند واحد درآمد؛ دبیر هیئت بدوی شعبه؛ فارغ التحصیل رشته ریاضی؛ علاقه مند به تحولات بنیادین در فرآیند های معمول تامین اجتماعی با رویكرد دولت الكترونیك و با بهره گیری از تجربیات باجه نشین ها؛ در این سایت قوانین و مقررات تامین اجتماعی و ایده های شخصی خود را منتشر می كنم ... پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید. این سایت هیچ گونه وابستگی سیاسی، اقتصادی به سازمان، نهاد یا ارگان دولتی و غیر دولتی ندارد و كاملا شخصی می باشد.


استرداد حق بیمه پرداختی جهت پروانه ساختمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 26 مهر 1392)
یادداشت بروز رسانی
تصویب مجلس؛ محاسبه مستمری بازنشستگان پیش از موعد
انتصاب اعضای هیات امنای سازمان تامین اجتماعی
7300 روز سابقه در مشاغل سخت و زیان آور و 9 ماه مرخصی زایمان
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 12 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه 5 مهر 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه بیست و نهم شهریور 1392)
پاسخ به سوالات رسیده هفته
پاسخ به سوالات رسیده هفته
در خصوص مصوبه اخیر مجلس! "بازنشستگی با ده سال سابقه"
پاسخ به سوالات رسیده هفته ( جمعه هشتم شهریور 1392)
مدیر عامل جدید سازمان تامین اجتماعی منصوب شد
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 1 شهریور 92)
مدیر عامل جدید تامین اجتماعی؛ خرق عادت ؟!
سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد
تامین اجتماعی در دولت یازدهم
بخشودگی جرائم تامین اجتماعی 1392
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 18 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 11 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 4 مرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 28 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 21 تیر 92)
حق بیمه سهم کافرمایی ساختمان منتفی شد!
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 14 تیر 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 7 تیر 92)
مواد مرتبط قانون بودجه سال 1392 کل کشور
پاسخ به سوالات رسیده هفته (جمعه 31 خرداد 92)
پاسخ به سوالات رسیده هفته(جمعه 24 خرداد 92)

 • به روایت دیگران

  دوره پنجم دکتری فرهنگ و ارتباطات
  به جای خود! قلم ها از راست نظام!
  رفتار غیرکلامی در ارتباطات
  چه کسی منزوی می شود؟!
  ما با شما؟ هرگز!
  واقعیت اعدام های سال 67 از زبان رحیم پور
  دولت راستگویان ! (گفت و شنود)
  اون کسی که مسکن مهر میداد دیگر رفته است!
  تربیت به سبک دیدنی‌ها
  همت بلند دار که مردان روزگار * از همت بلند به جایی رسیده‌اند
  "ماظهر منها" ی بدحجاب ها !
  چرا با مشروطه مخالفیم!
  یاد و خاطره شهدا باید محو شود...
  گرامی داشت حضرت آیت الله ...
  فایل صوتی هاشمی و ادعای حمله شیمیایی دولت سوریه
  دشمن را آرام نگذارید ! (یادداشت روز)
  باید یه کاری بکنم!
  برکناری رئیس دانشگاه در 30ثانیه!
  مناجات شهید هادی باغبانی
  ترویج بی‌حجابی در جامعه اسلامی چگونه اجرا می‌شود
  همه پیوندها •  اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی: برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی‌،بیکاری‌، پیری‌، از کارافتادگی‌، بی‌سرپرستی‌، در راه‌ماندگی‌، حوادث‌و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی‌به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی‌.دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم‌، خدمات و حمایتهای مالی‌فوق را برای یک‌یک افراد کشور تامین کند.

  تأمین اجتماعی؛
  ضرورت جهان امروز

   
   زندگی در دنیای امروز با گذشته‌ها بسیار متفاوت است. نظام‌های اقتصادی مرتبا در حال تغییر است و نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. در کنار ثروت و رفاه عمومی که برای بخش اندکی از جمعیت جهان وجود دارد، فقر عمومی و بیکاری در جهان روبه گسترش است. صاحبان قدرت هر روز راه‌های تازه‌ای را برای به چنگ آوردن ثروت ملت‌ها در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر اقشار کارگر، کم درآمد و نیازمند جامعه هم ابزار و قدرت لازم را برای دفاع از حقوق خود ندارند.
  در دنیای امروز نمی‌توان تنها به تدابیر فردی و اختیاری تأمین اجتماعی متکی بود. قدرت و ثروت، صاحبان آن را چنان به خود مشغول کرده که فرصت فکر کردن به نیازمندان را ندارند. الگوی‌های سنتی تأمین اجتماعی از قبیل حق خویشاوندی، حق همسایگی، حق برادری و امثال آن در حال کمرنگ شدن است و کمک‌های این چنینی نمی‌تواند نیاز جامعه را برآورده سازد. دولت‌ها ناچارند خودشان دخالت کنند و به کمک مالیات و حق بیمه، نظام‌های تأمین اجتماعی را در جامعه تقویت نمایند.
  ادامه متن (+)


   " تامین اجتماعی" آمادگی خود را جهت معرفی خدمات مشاوره، حقوقی و اجرائی کارشناسان شاغل و بازنشسته کار و تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه های مرتبط اعلام میدارد.
   اشخاص حقیقی و حقوقی (موسسات، کارشناسان، وکلا و همکاران بازنشسته) فعال در زمینه های مشاوره در کلیه امور مربوط به تامین اجتماعی، کاهش بدهیهای بیمه ای و بدهیهای ناشی از حسابرسی، آراء هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات و همچنین تهیه و تنظیم لوایح دفاعی جهت کمیسیونهای مورد نظر، مشاوره نحوه عقد قراردادهای پیمانکاری ونیز قراردادهای فی مابین بیمه شدگان و کارفرمایان، مشاوره جهت دریافت بیمه بیکاری، مشاوره و راهنمایی جهت برقراری مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و جزئی ناشی و غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان، تهیه و تنظیم لوایح و مشاوره در زمینه دعاوی هیئت های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی و پیگیری و طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، خدمات مالی و حسابداری شرکتها و مشاوره در کلیه زمینه های امور مالی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و دفاع از بدهی های مالیاتی در کلیه سطوح و مشاوره مالیاتی و ... می توانند اقدام به معرفی و بازاریابی خدمات خود از طریق این وبنوشت نمایند.

   
    تامین اجتماعی؛
  کارگران، کارفرمایان، مستمری بگیران


   
  با سلام و با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و سالروز شهادت حضرت شهادت امام محمد تقی علیه السلام.
  دعوت می نمایم به سوالات مطرح شده این هفته و پاسخ های ارائه شده توجه فرمائید. تاکید مجدد می شود که پاسخ سوالات را در حد معلومات و تجربیات كاری خودم می دهم و لزوما بعنوان متن قانون یا رویه كاری به حساب نمی آید.
  س: از سال 61 در یک شرکت خصوصی کار کرده و مدت 12 سال حق بیمه پرداخت نموده ام و بعد از آن در آموزش و پرورش بصورت رسمی استخدام شدم حالا چگونه و طبق کدام ماده قانونی میتوانم حق بیمه ام را به آموزش و پرورش انتقال دهم؟
  ج: نیاز به ماده قانونی نیست(این یعنی من فرصت توضیح مفاد قانونی و متن بخشنامه 15 تلخیص بیمه شدگان تامین اجتماعی را ندارم!) می توانید با اخذ درخواست انتقال سابقه و کسورات از صندوق فعلی بیمه خود به تامین اجتماعی(آخرین شعبه ای که در آن سابقه دارید و سابقه را تجمیع نموده اید) مراجعه نمائید تا همکاران مربوطه اقدام به محاسبه مبلغ کسورات نمایند. در صورتی که مجالی باشد متن کل بخشنامه را منتشر خواهم نمود.

  س: من حدود 28 سال سابقه بیمه دارم .و اكنون كه در سامانه مشاهده سوابق، سوابق خود را نگاه می كنم می بینم حدود سه سال آن ثبت نشده و هیج مدركی ندارم . اكنون باید چه بكنم ؟
  ج: اگر سابقه بیمه  مربوط به این سه سال بیمه اجباری(کارگری) بوده باشد؛ می توانید با مراجعه به شعبه و درخواست بررسی؛ موضوع را پیگیری نمائید . حتما با بررسی سوابق کارگاههایی که در آنها مشغول بوده اید سابقه شما احیا می شود. اما نکته قابل توجه اینجاست که ممکن است سوابق شما در پرونده شخصی شما موجود باشد و به سیستم (قابل مشاهده در سایت) منتقل نشده باشد.

  س: سلام ما خانوادگی یک شرکت صنعتی را خریداری کردیم الان در بحث هیئت مدیره می خواستم بدونم به چه شرایطی هیئت مدیره را بچینیم که پدرم که 56 سالشون هست و تا الان فقط 9 ماه سابقه بیمه داره بتونیم از طریق این شرکت بیمش کنیم در مورد شرکت هم در حال تولید قطعات کشاورزی است؟
  ج: اعضاء هیئت مدیره و مدیران عامل در صورت اشتغال و دریافت دستمزد و ثبت در دفاتر قانونی شرکت (با احراز این موارد توسط شعبه) می توانند همراه با لیست کارگران  برای خود نیز  حق بیمه (27 درصد فاقد بیمه بیکاری)  پرداخت نمایند.

  س: در صورت مفقود شدن دفترچه بیمه ، راه حل صدور مجدد آن چیست؟
  ج: به شعبه مربوطه اطلاع داده؛ مبلغ مورد نظر جهت صدور المثنی را پرداخت کنید تا دفتر چه جدید صادر گردد.

  س:باسلام.1. باسلام.اینجانب از سال55تا58واز سال66تا75در مرغداری و معدن سنگ مشغول بکار بوده ام.از طریق کمیته تشخیص سخت وزیان آوری حایزشرایط بودم ولی متاسفانه با مراجعه به سازمان بیمه لیست بیمه من فاقد عنوان شغلی میباشد که بدین طریق 1.5سال به ازای 1سال برایم محاسبه نمیشود.شایان ذکراست در سالهای مورد ادعای بنده لیست بیمه ها از طریق بازرسی خود سازمان انجام میشد.آیا فاقد عنوان شغلی نوعی بازی با کلمات نیست؟چراکه بهرحال من در آنجاشاغل بودم.پایین ترین شغل کارگرساده میباشدوبالاترین شغل مسول فنی که درخواست بنده همان کارگری میباشد.برای جبران این قصور چه باید بکنم؟
  2. اینجانب67سال سن دارم(متولد1326/3/6).12سال سابقه بیمه دارم که9.5سال آنرا در مشاغل سخت وزیان اورمیباشد.با بخشنامه احراز10سال سابقه و60سال سن تا81/7/14 بنده باید15سال بیمه داشته باشم چون در 86/3/6به سن60سالگی رسیدم.سوال بنده از حضرتعالی اینست که آیا میتوانم از9.5سال اشتغال در مشاغل سخت وزیان اور استفاده کنم وحداقل 4.5سال به سابقه 12ساله ام اضافه نمایم وبازنشست شوم؟درضمن ممنون از راه اندازی سایت خوبتان.پیشنهاد میکنم به سایت قسمت سوال جواب ها نظم وترتیب خاص بدید تا مراجعین با حوصله تر مطالعه نمایند.
  ج: سلام بر شما. جانا سخن از زبان ما می گویی! اما کجاست فرصت؟ البته دانش فنی این کار را هم هنوز ندارم! اما پاسخ سوال شما:1. امکان ندارد گزارش بازرسی سازمان فاقد عنوان شغل باشد! تا به حال چنین چیزی ندیده ام! ممکن است همکار مربوطه پاسخ شما را از اطلاعات سیستم داده باشد(امکان دارد در سیستم نوع شغل درج نشده باشد) با مراجعه به پرونده معدن و پرونده مرغداری می توان نوع شغل را تعیین نمود. در غیر اینصورت (عدم همکاری شعبه) تنها راه حل که به ذهن بنده می رسد این است که به دیوان عدالت اداری مراجعه و حقوق خود را مطالبه نمائید.2. بله در صورتی که سخت و زیان آور بودن شغل شما به تائید کمیته مربوطه رسیده است؛ درنگ نکنید و اقدام بفرمائید.

  س: قراردادمشاوره با افراد آیا مشمول کسر 5درصد موضوع ماده 38می گردد؟
  ج: برای اظهار نظر باید متن قرارداد را مد نظر داشت.برخی از این قراردادها به نوعی قرارداد کار و استخدام محسوب می شوند و محتویات قرارداد تعیین کننده شمول یا عدم شمول حق بیمه است اما بصورت کلی ممکن است طبق ضوابط بخشنامه 14/2 جدید درآمد ؛ در مورد قراردادهای پیمانکاری منعقده با اشخاص حقیقی ( طرحهای غیر عمرانی ) که انجام کار بصورت دستمزدی میباشد و شخص پیمانکار طبق گواهی واگذارنده کار شخصا در اجرای عملیات قرارداد عملا اشتغال به کار داشته باشد . در این حالت پس از محاسبه حق بیمه پیمان طبق بخشنامه ۱۴ جدید درآمد، معادل حق بیمه دستمزد مشمول کسر حق بیمه شخص پیمانکار در دوره اجرای قرارداد از میزان حق بیمه پیمان محاسبه شده کسر و مابقی مطالبه و وصول و سپس مفاصاحساب صادر گردد .

  س: باسلام من خانمی هستم 37 ساله دارای 13 سال و سه ماه سابقه بیمه هستم شرکتی که در آن فعالیت داشته ام تقلیل کارمند داده است و من هم جزو آنها هستم 1- آیا الان می توانم درخواست بازنشستگی بدهم2- اگر از بیمه بیکاری استفاده کنم که سابقه بیمه من به 15 سال برسد آیا می توانم بازنشسته شوم 3- اگر جوابتان منفی است چه مبلغی باید برای بیمه خودم در ماه بپردازم؟
  ج: شرایط بازنشستگی خانم ها 45 سال سن و سی سال سابقه - 35 سال سابقه بدون شرط سنی - 55 سال سن و بیست سال سابقه - در ضمن خانم های بیمه شده با 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه و 42 سال سن ، مشروط بر اینكه به هنگام ارائه درخواست بازنشستگی یا ترك كار در كارگاههای مشمول قانون كار اشتغال داشته باشند ،میتوانند متقاضی بهره مندی ازمزایای بازنشستگی شوند. توصیه می کنم بعد از اتمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری تا سابقه 20 سال در یک کارگاه مشغول به کار شوید و بصورت اجباری بیمه پرداز ی نمائید.

  س: با سلام .پدر من سابقه 14 سال پرداخت حق بیمه دارند و الان 60 سالشون هست و بعلت سکته مغزی و از کار افتادگی امکان کار کردن ندارند. البته با وجود 4 بار سکته مغزی کمیسیون پزشکی از کارافتادگی ایشون را رد کرد(سال88). و پس از آن زمان دیگر نتونستیم حق بیمه را پرداخت کنیم . قانون 60 سال سن و 10 سال پرداخت حق بیمه توسط شورای نگهبان رد شد .یعنی دیگر هیچ امیدی نیست؟ واقعا چه راهی برای کمک به افراد امثال پدر من وجود دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید .متشکرم
  ج: این قانون برای اصلاح به مجلس عودت داده شده است و رد نشده است. امیدوار باشید.

  س: من با 53 سال سن نزدیک 34 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم حقوقم در 10 سال اخیر بیش از سقف بیمه است اگر بازنشسته شوم همان سقف منظور می شود یا به ازای 4 سال اضافی از سقف بیشتر پرداخت می گردد؟ یعنی سقف مستمری شامل 35 سال هم میشود؟ ضمنا حقوق بیش از سقف در مستمری اولیه تاثیری ندارد آیا تاثیری در افزایش احتمالی مستمری در آینده دارد؟
  ج: میزان مستمری بازنشستگی عبارت است از یك سی ام متوسط مزد یا حقوق بیمه شده ضربدرسنوات پرداخت حق بیمه مشروط برآن كه از (35/30سی وپنج سی ام ) متوسط مزد یا حقوق تجاوز ننماید .بعد از صدور حکم مستمری؛ صرفا افزایش هر سال به ان اضافه می شود.

  س: سلام آیا بعد از باز نشستگی به صورت مشاغل آزاد مانند مشاغل دولتی مبلغ نقدی به جز حقوق به فرد بازنشسته تعلق می گیرد؟
  ج: منظورتان را از مبلغ نقدی درست متوجه نشدم! اما اگر منظورتان پاداشی است که در پایان خدمت کارمندان دولت بصورت یکجا پرداخت می شود؛ خیر! یعنی نه تنها بازنشستگان مشاغل آزاد که به سایر بازنشستگان هم از جانب تامین اجتماعی چنین مبلغی پرداخت نمی شود. مسئولیت پرداخت آن به عهده کارفرما ست.


  Share  کل بازدید:   بازدید امروز :   بازدید دیروز :    بروز رسانی :   
  کلیه حقوق محفوظ میباشد
  نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع میباشد
  صفحه نخست | درباره ما | طرح پرسش | همه آرشیوها